Co jest ważne przy wykonywaniu nawierzchni z kostki brukowej?

Polecane

Nawierzchnia z kostki brukowej to coraz częściej wybierane przez klientów rozwiązanie na utwardzenie terenu. Jednak aby mieć pewność, że spełni ona swoje przeznaczenie, bardzo ważne jest przede wszystkim właściwe jej wykonanie. Do tego potrzebna jest firma, która doskonale zna brukarstwo, w tym technologię wykonywania różnych nawierzchni z kostki.

Podbudowa i umocowanie

Jednym z istotniejszych elementów przy wykonywaniu kostki brukowej jest odpowiednia podbudowa. Najczęściej w tym celu stosuje się warstwę betonu o właściwej grubości, w zależności od tego jakie będzie obciążenie ułożonej nawierzchni. Specjaliści z malbud.waw.pl stwierdzają, że czasem zamiast betonu na podbudowę wykorzystuje się tak zwany tłuczeń, wówczas jego warstwa jest znacznie większa i musi zostać właściwie ubita, aby zapewniać dobrą stabilizację. Poza tym istotną częścią wykonywania nawierzchni jest także umocowanie obrzeży, aby nawierzchnia miała stabilizację również po bokach.

Projekt i realizacja

Najlepiej, jeżeli firma oferująca usługi brukarskie sporządzi przed przystąpieniem do prac projekt utwardzenia. Dzięki temu można nie tylko dobrze oszacować koszt realizacji ale także pokazać klientom, jak będzie wyglądała nawierzchnia po jej wykonaniu. Dobrze wykonany projekt pozwoli także dopasować elementy planowanej nawierzchni do stanu faktycznego. Ważne jest to, aby w czasie wykonywania prac były one realizowane zgodnie z przedstawionym projektem. Jeżeli do wykonania nawierzchni zostanie wybrany odpowiedni wykonawca, wówczas można mieć pewność, że ułożona kostka brukowa będzie służyć bez problemów przez wiele lat.